بافندگی چیست ؟

هنر بافندگی

هنر بافتنی یا بافندگی، از انواع صنایع دستی محسوب میشود که در آن فرد بافنده با دست یا دستگاه نخ را بهم میبافد و آن را به پارچه یا لباس تبدیل میکند. در این روش به کمک ابزارهای موجود تار و پودهای نخ را به صورت حلقه ای با هم پیوند میزنند.

این روش کار در روش سنتی با دست، میله یا قلاب و در روش صنعتی با ماشین های بافتنی انجام میگیرد. بسته به نوع نخ و میزان نازک یا کلفت بودن آن و آنچه قرار است نخ به آن تبدیل شود، همچنین بسته به نوع دستگاه، سوزنهای آن و توانایی بافت دستگاه، سبک و مدل کار نهایی متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال زمانی که بافنده بخواهد از نخ های کلفت استفاده کند به میله های کلفت تری نیز نیاز دارد (میله های بافتنی درجه های متفاوتی دارند که فرد بافنده بر اساس نخی که استفاده می نماید میله یا قلاب متفاوتی انتخاب میکند. همچنین دستگاه های مختلف توانایی متفاوتی در کار با انواع نخ ها دارند. به عنوان مثال نخ های ظریف ابریشمی با نخ های کاموای ساده و نخ های کاموای پشمی از نظر سایز و توان دستگاه متفاوتند و در نتیجه کیفیت کار نهایی و میزان ظرافت و گرمای لباس نیز متفاوت خواهد بود.

در کار لباس بافت بچه گانه اصطلاحات مختلفی استفاده میشود که یک بافنده باید با آنها آشنایی داشته باشد. مانند هر هنر دیگری اطلاع از اصطلاحات و ابزارهای مناسب در کیفیت و نتیجۀ نهایی کار کاملا موثر میباشد.

بافندگی چیست:

هنر بافتن از روزگاران قدیم به عنوان یکی از صنایع دستی محسوب میشد. در گذشته لباس انسانها از دو طریق تهیه می شد، افراد با ریسیدن پشم و پنبه به نخ مینمودند و این نخ یا توسط دستگاههای بافندگی به پارچه تبدیل میشد و یا آن را با میل بافتنی و قلاب به هم می بافتند. هنر بافتنی در حقیقت هنر درست به هم تنیدن نخ ها و تبدیل آنها به لباس است. این هنر امروزه با دو روش دستی و ماشینی صورت میگیرد که نوع و کاربرد آن بسته به جنس و میزان ضخامت نخ و همچنین نوع و سایز میل های بافندگی دارد.

از انواع بافتنی ،لباس بافتنی نوزاد دختر و لباس بافتنی نوزاد پسر بیشترین بافت را امروزه دارد .که در ادامه آموزش بافت لباس های بچه گانه را آورده ایم.

لباس بافت نوزاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *